Безпечне житло – це не тільки справність проводки, сантехніки чи меблів. Це правильно укладений договір оренди квартири, завдяки якому можна окреслити права та зобов'язання кожної їхньої сторони. За потреби його можна використовувати у суді, щоб захистити власника чи мешканця.

Чи важливо укладати договір оренди житлового приміщення?

Без зайвих вступів відповідь так. Він дозволяє спочатку без втручання суду, нотаріуса чи інших органів домовитися про всі спірні аспекти. Наприклад, вирішити, хто робитиме ремонт, оплачуватиме заміну зношеної техніки; чи можна селитися з домашніми тваринами чи дітьми; чи будуть ключі від нерухомості тільки у квартиранта чи орендодавця теж.

У разі порушення правил будь-якої із сторін, описаних у стандартному договорі оренди квартири, можна звернутися до правоохоронних органів із відповідною заявою.

Які документи слід використовувати при оформленні документа?

Правильний договір оренди квартири включає не так багато інформації. До ключової відноситься: адреса, реквізити документів, що підтверджують право на володіння житлом, паспортні дані, термін дії документа тощо. Більш детальну інформацію про це можна отримати у бланку договору оренди квартири.

Отже, документи, які необхідно взяти із собою власнику квартири:

1. паспорт чи будь-який інший документ для підтвердження особи;

2. документи, що підтверджують право володіння:

a) договір купівлі-продажу житла, дарування, заповіту;

b) витяг з Єдиного державного реєстру майнових прав;

Квартирант для оформлення простого договору оренди квартири потрібно мати тільки паспорт.

Які дані обов'язково потрібно внести до договору?

Чим більше інформації ви внесете в документ, тим легше потім вирішити спірні ситуації. Обов'язковими є дані про термін дії документа, суму оренди житла, зобов'язання сторін щодо догляду за будинком, відповідальність кожної із сторін.

Термін дії договору для оренди квартири можна не прописувати, тільки в такому разі потрібно враховувати, що термін дії договору триватиме 5 років. Протягом цього часу власник не має права виселити мешканця, якщо не попередить його про це за 90 днів.

Можна також внести додаткові дані. До них відносяться показники лічильників, перелік техніки, умови підвищення ціни на житло і так далі.

Не треба забувати обговорити те, хто оплачуватиме комунальні послуги чи робитиме ремонт у будинку, адже всі речі рано чи пізно зношуються.

У якому разі слід звертатися до нотаріуса?

Як правило, типовий договір оренди квартири оформляється без нотаріуса. Це відбувається за присутності обох сторін. Якщо ж власники відмовляються укладати документ, ви можете заповнити його і нотаріально завірити.

Ми рекомендуємо завжди складати цей документ. Тим більше, що зразок договору оренди квартири можна легко знайти в Інтернеті та самостійно відредагувати у разі потреби.